تبلیغات

از درج هرگونه تبلیغات و مطالب هرز معذوریم

پوست؛ محافظت از پوست در برابر اگزما (بخش اول)

همانطور که در بخش‌های قبلی پروندۀ پوست گفته شد، اگزما نوعی عارضۀ پوستی‌ست که با علامی چون سرخی، پوسته‌پوسته‌شدن و در بعضی موارد ضخم‌های عمیق همراه است. قبلاً در مورد روش‌های تشخیص و درمان اگزما و همچنین عوامل تشدید‌کنندۀ اگزما به‌طور‌کامل صحبت کردیم، اما این‌ها تمام چیزی نیستند که باید در مورد اگزما بدانید، به همین دلیل در این بخش از پروندۀ پوست قصد داریم تا شما را با برخی استراتژی‌های محافظت از پوست در برابر اگزما آشنا کنیم. در ادامه با فور مای لاو همراه باشید.

 پوست خود را مرطوب نگه دارید

محافظت از پوست

مرطوب‌کردن مداوم پوست، یکی از راهکارهای محافظت از پوست در برابر اگزماست. افراد عادی به طور طبیعی ممکن است هرچندوقت یکبار اقدام به مرطوب‌کردن پوست خود نمایند، اما افراد مبتلا به اگزما باید در طول روز چند مرتبه این کار را انجام دهند. دکتر زینکر، متخصص پوست در بیمارستان کالیفرنیا، علت اصلی تشدید علائم اگزما را خشکی پوست می‌داند. او پیشنهاد می‌کند که برای حفظ رطویت پوست، از لوسیون‌های بدن حاوی پترولاواتوم (petrolatum) استفده کنید. این ماده، یک لایۀ محافظ روی سطح بیرونی پوست ایجاد می‌کند تا مانع ازدست‌رفتن رطوبت شود.

به شیوۀ صحیح دوش بگیرید

محافظت از پوست

ممکن است شما از دوش آب گرم یا حتی داغ بسیار لذت ببرید، اما پوست آسیب‌دیدۀ شما چنین احساسی ندارد. دکتر زینکر می‌گوید آب گرم می‌تواند روغن‌های ضروری پوست را از بین برده و به خشکی پوست دامن بزند، در نتیجۀ این امر هم علائم اگزما تشدید می‌شوند. سعی کنید برای دوش‌گرفتن از آب ولرم استفاده کنید. مدت زمان دوش گرفتن هم فاکتور قابل توجهی‌ست. سعی کنید بیشتر از ۱۰ دقیقه در حمام نمانید.

از محصولات روغنی استفاده کنید

محافظت از پوست

دکتر Dendy Engelman، جراح پوست در مرکز جراحی پلاستیک و زیبایی نیویورک می‌گوید محصولات مبتنی بر روغن بهترین روش برای افزودن رطوبت به پوست و ایجاد لایۀ محافظ برای آن هستند. او طرفدار روش خیس‌کردن و به‌دنبال آن چرب‌کردن است. برای محافظت از پوست بهتر است بعد از حمام‌کردن پوستتان را به کمک روغن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بادام یا محصولات مبتنی بر روغن چرب کنید تا رطوبت پوست از دست نرود.

از ضدآفتاب مخصوص کودکان استفاده کنید

محافظت از پوست

دکتر زینکر قوی‌ترین ضد‌آفتاب‌ها را برای افراد مبتلا به اگزما تجویز می‌کند. او معتقد است یک ضدآفتاب قوی می‌تواند پوست را از اشعه‌های مضر خورشید، و همچنین خشکی، حفظ کند. اما اگر پوست حساسی دارید یا به اگزما مبتلا هستید، مواد تشکیل‌دهندۀ کرم‌های ضدآفتاب می‌تواند باعث بروز حساسیت یا تشدید علائم اگزما در شما شود. برای حل این مشکل، دکتر زینکر کرم‌های ضدآفتاب مناسب برای کودکان را پیشنهاد می‌کند.

به کارگیری همین نکات ساده اما اساسی می‌تواند تا حد زیادی به آرامش پوست‌های حساس یا مبتلا به اگزما کمک کند. اما این استراتژی‌های پوستی به همین جا ختم نمی‌شود، در بخش بعدی پروندۀ پوست همراه ما باشید تا شما را با چند استراتژی دیگر برای محافظت از پوست در برابر اگزما آشنا کنیم.

منبع: Health

 

نوشته پوست؛ محافظت از پوست در برابر اگزما (بخش اول) اولین بار در مجله آنلاین فور مای لاو. پدیدار شد.

  • ۲ام خرداد ۱۳۹۷
  • فان