تبلیغات

از درج هرگونه تبلیغات و مطالب هرز معذوریم

بازیافت زباله را اشتباه انجام می‌دهید اگر…

اگرچه کاهش تولید زباله، استفاده مجدد از آن و بازیافت زباله هدف بسیار خوبی است، اما این کار اصول خاص خودش را دارد و باید روش صحیح بازیافت را بدانید. در فور مای لاو امروز قصد داریم اصول روش صحیح بازیافت را به شما آموزش دهیم.

روش صحیح بازیافت

در استرالیا روزنامه‌ها از دهه ۴۰ میلادی بازیافت می‌شدند، آن‌ها این کار را با اسب و گاری انجام می‌دادند. طبیعتاً از آن زمان تاکنون این فرآیند پیچیده‌تر شده و در سطح بالاتری انجام می‌شود.

باتوجه‌به زباله‌هایی که در سطل زباله ریخته می‌شود، گاهی تشخیص اینکه کدام زباله‌ها قابل بازیافت هستند و کدام نیستند، دشوار است. رایان کالینز، مدیر برنامه‌های بازیافت یک شرکت در این زمینه ما را راهنمایی می‌کند.

بعد از جمع‌آوری زباله‌ها بازیافت چگونه انجام می‌شود؟

رایان کالینز می‌گوید: «وقتی زباله‌ها جمع‌آوری می‌شوند، جداکردن آن‌ها به‌راحتی امکان‌پذیر است. زباله‌ها از طرق مختلفی دسته‌بندی می‌شوند؛ معمولاً این کار با ترکیبی از ماشین‌آلات، تکنولوژی و کارگران صورت می‌پذیرد. کارگران آلودگی‌ زباله‌ها را به‌صورت دستی جدا می‌کنند. هنگامی‌که زباله‌هایی مانند پلاستیک‌های سخت، بطری‌ها و قوطی‌های آلومینیومی جدا شدند، به قسمت‌های مختلف برای پردازش فرستاده می‌شوند.»

کدام زباله‌ها قابل بازیافت هستند، کدام زباله‌ها نه؟

کدام زباله‌ها قابل بازیافت نیست؟

جعبه کثیف پیتزا

روغن و غذایی که به مقوای جعبه پیتزا می‌چسبد موجب آلوده‌شدن محصول نهایی می‌شود.

قوطی چیپس

روش صحیح بازیافت

این قوطی‌ها از مواد مختلفی ساخته شده که امکان جداسازی آن طی مراحل بازیافت وجود ندارد.

کیسه‌های پلاستیکی و پلاستیک‌های نرم

کیسه‌های پلاستیکی یا پلاستیک‌های بسته‌بندی نرم (مانند سلفون) می‌تواند ماشین‌آلات بازیافت را خراب کند.

فنجان قهوه

روش صحیح بازیافت

اکثر مراکز بازیافت فنجان‌های قهوه را بازیافت نمی‌کنند؛ زیرا پوشش ضدآب آنها می‌تواند کاغذ و مقوا را آلوده کند. طبق گزارش در یک سال یک میلیارد فنجان قهوه به محل دفن زباله منتقل شده است.

بسته‌بندی فویلی

انواع بسته‌بندی فویلی مانند بسته‌بندی شکلات قابل بازیافت نیست.

 پلی‌استایرن

روش صحیح بازیافت

مواد پلی‌استایرن توسط مراکز بازیافت پذیرفته نمی‌شوند.

کدام زباله‌ها قابل بازیافت است؟

قوطی‌های اسپری

البته به شرط اینکه خالی باشند.

فویل آلومینیومی

این مورد هم می‌تواند بازیافت شود اگر با مچاله‌کردن به اندازۀ یک توپ گلف شود؛ به این صورت دستگاه بازیافت می‌تواند آن را به‌عنوان یک قوطی آلومینیومی شناسایی و بازیافت کند.

محصولات حمام

بطری‌های پلاستیکی سخت مانند جلد شامپو یا نرم‌کننده مو.

محفظه دانه قهوه

روش صحیح بازیافت

مراکز بازیافت این محفظه‌ها را بازیافت نمی‌کنند؛ اما بعضی از شرکت‌های تولید قهوه این محفظه‌ها را پس گرفته و بازیافت می‌کنند.

نی‌های پلاستیکی

اگر نی‌های پلاستیکی به‌درستی بازیافت نشوند، به محیط‌زیست آسیب می‌رسانند.

شروع بازیافت از خانه

در را جدا کنید.

قبل از بازیافت بطری‌های پلاستیکی، شیشه‌ای و شیشه مربا در آن‌ها را جدا کنید.

بطری‌های فلزی را جمع‌آوری کنید.

بطری‌های فلزی قابل بازیافت هستند؛ اما بهتر است قبل از اینکه آن‌ها را به مراکز بازیافت تحویل دهید، دو طرف آن‌ها را با هم فشار دهید تا کوچک شوند.

فویل‌های آلومینیومی

فویل‌های آلومینیومی را جمع‌آوری کنید و آن‌ها را به شکل یک توپ گلف درآورید. اگر آن‌ها به صورت ورقه‌های تخت آلومینیومی بازیافت شوند، ماشین‌آلات بازیافت فکر می‌کنند که آنها کاغذ هستند.

از آب خاکستری استفاده کنید.

برای شستشوی مواد قابل بازیافت از آب خاکستری استفاده کنید و از آب شرب برای این کار استفاده نکنید. شست‌و‌شو را تا جایی ادامه دهید که هیچ‌گونه مواد غذایی روی آن‌ها باقی نماند.

چگونه می‌توان موارد قابل بازیافت را شناسایی کرد؟

روش صحیح بازیافت
برای اجرای روش صحیح بازیافت به این علائم دقت کنید.

اغلب بین نمادهای مربوط به بازیافت و نمادهای نوع پلاستیک نوعی شباهت وجود دارد که باعث سردرگمی مصرف‌کنندگان می‌شود. این علائم به این معنا نیست که این قابل بازیافت هستند، بلکه به این معناست که کدامیک از این پلاستیک‌ها قابل بازیافت هستند. پلاستیک‌های ۱ تا ۵ به‌طور گسترده قابل بازیافت هستند؛ اما در مورد پلاستیک ۶ و ۷ باید از مراکز بازیافت استعلام بگیرید.

برای حفاظت از محیط زیست باید سبک زندگی خود را تغییر دهیم. قطعاً برای این کار لازم است بدانیم که چه چیزهایی قابل بازیافت هستند و چه چیزهایی را باید بازیافت کنیم.

منبع

نوشته بازیافت زباله را اشتباه انجام می‌دهید اگر… اولین بار در مجله آنلاین فور مای لاو. پدیدار شد.

  • ۲ام خرداد ۱۳۹۷
  • فان