تبلیغات

از درج هرگونه تبلیغات و مطالب هرز معذوریم

آیا می‌توانید یک روز را بدون استفاده از مواد پلاستیکی شب کنید؟

اگرچه تصور زندگی بدون استفاده از پلاستیک و وسایل پلاستیکی سخت است، اما آیا حتی یک روز را هم نمی‌توانیم بدون استفاده از مواد پلاستیکی سپری کنیم؟ با فور مای لاو همراه باشید و این مطلب مهم را بخوانید و به آن عمل کنید.

روزِ بدون پلاستیک

بیش از صد سال است که وسایل پلاستیکی در جهان تولید می‌شوند، ولی هنوز اولین کیسه‌ پلاستیکیِ تولیدشده در دنیا تجزیه نشده است. تصور کنید که روزانه چه مقدار ظرف پلاستیکی به محیط‌زیست وارد می‌شود. سعی کنید برای یک روز هم که شده از کیسه‌ها و مواد پلاستیکی یک‌بار‌مصرف استفاده نکنید.

پلاستیک‌ها همه جا هستند؛ در میزها و صندلی‌ها، در ظروفی که غذا می‌خوریم و نوشیدنی می‌نوشیم، در تلفن‌های همراه و کامپیوتر و لپ‌تاپ‌هایمان، در لباسی که می‌پوشیم و البته در کیسه‌هایی که خرت‌وپرت‌ها و خرید‌هایمان را در آن‌ها می‌گذاریم. در همه این وسایل پلاستیک به کار رفته است. با وجود این می‌دانیم که پلاستیک برای زمین، جنگل‌ها، دریاها و در کل محیط زیست مثل سَم است. اگرچه تصور زندگی بدون استفاده از وسایل پلاستیکی سخت است، اما آیا حتی یک روز را هم نمی‌توانیم بدون استفاده از مواد پلاستیکی سپری کنیم؟

نگاهی به این ارقام بیندازید: آمریکایی‌ها سالانه ۵۰ میلیون بطری آب‌معدنی مصرف می‌کنند که اگر این بطری‌ها را به‌صورت نواری پشت سر هم بچینیم، می‌توان آن را ۴ بار دور کره زمین پیچید. هربار که آب این بطری‌ها تمام می‌شود، خیلی راحت آن‌ها را دور می‌اندازیم، ولی اگر با خودمان صادق باشیم می‌دانیم که این آخر ماجرا نیست و رهاشدن از شر این بطری‌ها به این سادگی‌ها اتفاق نمی‌افتد. به گزارش مرکز تنوع زیستی، مقدار پلاستیک موجود در اقیانوس‌ها به‌قدری‌ست که تخمین‌ زده می‌شود حداقل بیش از نیمی از لاک‌پشت‌ها و پرندگان و پستانداران دریایی تکه‌هایی از این پلاستیک را خورده یا بلعیده‌اند و در نتیجه در بدن‌ آن‌ها تکه‌های پلاستیک وجود دارد.

برای حل مشکلی به این بزرگی چه می‌توان کرد؟

برود ریچ، شرکتی آموزشی در کارولینای شمالی در آمریکا، روز ۲۱ فوریه (دوم یا سوم اسفند هر سال) را روز جهانی بدون پلاستیک نامگذاری کرده است. در این روز فرصت داریم نقشی هرچند کوچک در حل این مشکل جهانی ایفا کنیم. اما چگونه؟ این‌طور که در این روز:

هیچ وسیله پلاستیکی نخرید.

وسایل مختلفی از بطری آب گرفته تا اسباب‌بازی بچه‌ها از پلاستیک ساخته شده‌اند. شاید تن‌دادن به چنین تعهدی سخت به نظر بیاید، ولی اگر پیامدهای ناگوار مصرف پلاستیک بر زندگی خود و کودکانتان را بدانید، شاید راحت‌تر بی‌خیال وسایل پلاستیکی شوید.

به وسایل پلاستیکی یک‌بارمصرف مثل نی‌ها و لیوان‌های یک‌بارمصرف و کیسه‌های پلاستیکی فروشگاه‌ها نه بگویید.

در مقالات دیگر در این زمینه، در همین سایت به ضررهای ناشی از مصرف کیسه‌ها و نی‌های پلاستیکی اشاره شده و جایگزین‌هایی برای آن‌ها معرفی شده‌اند.

از مصرف محصولاتی که حاوی میکروپلاستیک‌ها و میکروالیاف‌های پلاستیکی هستند اجتناب کنید.

لباس‌هایی مثل ساپورت و شلوارهای یوگا نمونه‌ای از چنین محصولاتی هستند.

اگر قرار است غذایتان را در جایی یا رستورانی میل کنید که از ظروف پلاستیکی یک‌بارمصرف استفاده می‌کند، ظرف غذای خودتان را به‌همراه داشته باشید.

به‌خاطر‌داشتن این مورد ممکن است کمی سخت باشد، ولی داشتن قاشق و چنگال فلزی در کیفتان می‌تواند به داشتن یک روز بدون پلاستیک کمک بسیاری کند.

قمقمه یا بطری آب چندبارمصرف به‌همراه داشته باشید.

مطمئناً در طول روز نیاز به نوشیدن آب دارید. پس با همراه‌داشتن یک قمقمه یا بطریِ آب چندبارمصرف، از خریدن و دور‌انداختن بطری‌های آب جلوگیری کنید.

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید

Share